20 Ocak 2013 Pazar

Menekşe Bakımı

Sulama: kuru toprak nemli tutun ve kökleri etrafında toprak çiçeklenme teşvik etmek için sulama önce kurumasını bekleyin. Su içinde plastik yetiştirici kap içine konur ve bitki su (30 dakikadan daha fazla) emmek için izin vererek, oda sıcaklığında su ile alttan su.
Bu gibi yapraklarında su girmesini önleyin hasara lekelenme neden olabilir. Yönetmen olarak en iyi sonuçları elde etmek için, menekşe bitki besin kullanın.

İpuçları:
Harcanan çiçekleri kapalı sıkın ve çiçeği yeni blum geliştirilmesini teşvik kaynaklanıyor. Sıra bitkiler uzaklıkta zemin havalandırma, fanlar veya giriş kapıları hava taslaklar ve soğuk hava patlamaları önlemek için.

Su

Genel olarak, Afrika Menekşe toprak nemli tutmak için yeterli suya ihtiyacı vardır ama vıcık asla. Çok fazla su Pythium, Kök Çürüklüğü ve Boğazı gibi ölümcül patojenlerin duyarlı senin Afrika Menekşe bırakacaktır. Overwatering Ayrıca, ihtiyaç duydukları azotu getting bitkiler engelleyen bir durumdur denitrifikasyon neden olabilir.

Su, oda sıcaklığında veya en yakın olan bir sıcaklık da bitkilerin etrafındaki hava olmalıdır. Su çok soğuk olduğu zaman, titreme Afrika Menekşesi kökleri, yaprakları su gibi aşağı kıvrılmaya neden bitki emilir. Ayrıca, üst, soğuk su sulama ise yaprak lekelenme neden olabilir. Bu lekeler nekroz bir formu temsil ve gibi, kaldırılamaz. (Not: su doğru sıcaklık olsun ya da olmasın, yapraklar üzerinde su almak için her zaman önemlidir bu tek istisnası hızlı-besleme veya bitkiler etrafında nem artırmak amaçlı sisleme sprey kaldığında gerçekleşir.. Böyle buğulanma güneşe maruz kaldığında, yaprakları üzerinde kahverengi lekeler üretecek, büyük su damlacıkları geride bırakmak olmaz.)

Yumuşak su kullanmayın. Yumuşak su tuzlu içeriği artar. Bu sayede su ve besinleri absorbe etmek için African Violet yeteneği azalan, pH ve toprak elektriksel iletkenlik hem de değiştirecektir. Eğer yumuşak su varsa, bunu yumuşatma ünitesi ulaşmadan önce su aktarmak mümkün olabilir. Değilse, su alternatif kaynak aramaları gerekir.

Yüksek klorlu su kullanmaktan kaçının. Bazı klor aslında fotosentez gerçekleşmesi için gerekli olsa da, Afrika Menekşesi çok az, yani, 70-100 ppm gerekir. Suda Böyle dakikalık izleri kokusu tarafından ayırt olmayacaktır. Aslında, klor kokusunu, sonra su çok sahiptir. İçinde çok fazla klor su kullanmanın sonuçları yaprak yanık ve azalmış çiçekli içerir. Eğer yüksek su klorlu var, ve hiçbir alternatif bir kaynak varsa, bir kabın içine su dağıtmak ve klor gazı kaçmasına izin vermek için gecede bekletin.

Doğru sulama sigortalamak için, kuvvetle Optimara MaxiWell (4-inçlik standart Menekşeler için), MiniWell (1 inçlik süper minyatürler için) veya Optimara Watership konteyner, bir dökülme-olarak önerilen öz-sulama cihazı, kullanımı teşvik edilmektedir 2-inç minyatürler için dayanıklı, kendinden sulama aygıtı. Su doğru miktarda sağlayarak, iyi bir öz-sulama aygıtı büyük ölçüde bitkiler çürümeye neden ölümcül mantar herhangi alma şansını azaltacaktır. Buna ek olarak, alt kısmından iyi bir kendi kendine sulama suları, çünkü cihaz, üst, yani, yaprak lekeleri dan sulama potansiyel tehlikeler ortadan kaldırır.
Son olarak, daha önce sözü edilen yararları sağlamanın yanı sıra, bazı öz sulama araçları vardır, ayrıca Menekşe etrafında hemen bölgede nem artar. Bu tür Watermaid gibi bu tip, (5-1/2 inç kadar kap boyutları için) bir otomatik sulama cihaz, depolar, açık bir daire içinde su ve kılcal paspas yolu ile toprak içine su çeker. Yukarıdaki kendinden sulama cihazları tüm Seçici Bahçıvan, Afrika Menekşesi için özel olarak yapılmış bitkisel bakım ürünleri konusunda uzmanlaşmış bir mail order tedarikçisi de online olarak mevcuttur.Işık Gereksinimleri

Bir African Violet aldığı ışık miktarı kendi sağlık ve genel performans için önemlidir. Onlar parlak, dolaylı, kapalı ışık orta gelişirler.

Afrika Menekşe, diğer bitkiler gibi, fotosentez için ışığa ihtiyacım var. Fotosentez genellikle bir bitkinin yeşil yapraklar, saplar ile ilişkili olsa da, en önemli işlevi bitki karbonhidratları olarak adlandırılan kullanılabilir enerji formuna, karbon, hidrojen ve oksijen (karbon dioksit ve su halinde) dönüştürülmesidir. Tüm temel besin bitki mevcuttur bile, güneş komple bir yokluğu anlamıyla açlık neden olacaktır.

Daha yaygın, tabii ki, sadece yeterli güneş ışığı almaz bir bitkidir. Bu gibi durumlarda, bir Afrika Menekşe çiçeklenme durur ve yapraklar sararmaya başlar. Onu uzun yaprakları ve sapları geliştikçe African Violet, yeterli güneş ışığı almıyorsanız, hangi Rangy olacağı da muhtemeldir.

Yetersiz güneş ışığı zararlı olabilir, çok fazla güneş ışığı da sorunlara neden olabilir. Diğer belirtiler arasında, çok fazla güneş ışığı yaprakları ve çiçekleri üzerinde kahverengi lekeler üretecek. Bu güneş yanığına benzer bir nekroz şeklidir. Buna ek olarak, çok fazla güneş ışığı yaprakları aşağı kıvrılma ve alacalı yaprakları tamamen yeşil dönüşebilir neden olabilir.

Onlar dolaylı güneş ışığı bir sürü aldığınızda Afrika Menekşesi en iyi performansı. Afrika Menekşesi günün çok erken veya çok geç doğrudan güneş ışığına tahammül ederken, onlar, diğer tüm durumlarda, doğrudan güneş ışığından korunmalıdır. En iyi sonuçlar için, onlar gün, yani batı ya da güney pozlama ile bir pencere ışığında en alacaksınız pencerede Menekşeler yerleştirin. Senin güneşlikler ayarlayın veya bazı ışık süzmek için dik bir perde kullanın. Bir ışık ölçer erişiminiz varsa, Afrika Menekşesi için doğru aydınlatma 10.000 12.000 lux veya 1100-900 yaklaşık bir ayak mum olduğunu. Alternatif olarak, bu parlak ışık alırken sadece süre boyunca Menekşe üzerinde elinizi tutarak bu ışık değeri makul bir yaklaşım alabilirsiniz. Sen ancak Violet üzerinde elinizin gölge görebilirsiniz, o zaman ışığın doğru miktarda oluyor.

Güneş ışığı süresi ve yoğunluğu mevsim değişir unutmayın. Kış aylarında, onlar normalde alacağı daha da Afrika Menekşesi daha fazla güneş ışığı almak için izin gerekebilir. Ayrıca, onlar her tarafta güneş ışığı eşit miktarda alırsınız böylece Afrika Menekşesi döndürmek için önemlidir. Bir hafta ya da her zaman size su bir kez hakkında, bir çeyrek tur döndürülmelidir. Afrika Menekşesi bu şekilde döndürülmüş değilse, bunlar ışığa doğru eğilmesine ve pencereye yakın tarafta büyük büyümeye başlayacak. Bu reaksiyon Afrika Menekşe özgü değildir. Hemen hemen tüm bitkiler için, sadece bir bitki optimum güneş ışığı almak için izin veren bir phototropic yanıttır.

Eğer yapay aydınlatma, yani, ışıklar büyümeye kullanırsanız, Afrika Menekşesi özel konularla ilgili bir dizi tabi olacaktır. İlk olarak, büyümek ışık seçerken, bunu kırmızı ve mavi spektrumları hem ışık yayar emin olmak için önemlidir. Afrika Menekşe çiçek için Kırmızı ışık esastır. Mavi ışık böylece, yeşil yaprak ve bitki karbonhidratları üretiminin geliştirilmesi için hayati önem taşır, fotosentez oluşması için gerekli olan ve.

İkincisi, ışığın yoğunluğunu kaynak düşüşlerinden mesafe olarak artacağını unutmayın. Bu nedenle, söz konusu bitki üzerinde uygun bir mesafede büyümek için ışık monte etmek önemlidir. African Violet büyümek ışık çok yakın ise, çok fazla güneş ışığı, yani yaprak kavrulma kaynaklanan benzer semptomlar gelişmeye başlar. Size özel büyümek ışık eşlik talimatları tercih vermek gerekir iken, ışıkları genellikle standart Afrika Menekşesi tepelerini üzerinde 18 ila 20 inç monte edilmelidir büyür. Minyatür için, büyümek ışıklar bitkilerin üstleri yukarıdaki 12-10 yaklaşık inç e indirilmesi gerekir.

Üçüncüsü, Afrika Menekşe çiçek için, her gün, karanlığın en az sekiz saat gerektiğini hatırlamak önemlidir. Afrika Menekşesi florigen (çiçeklenme hormonu) üretmek için ışık yeterli süre gerekir iken, florigen kendisi kararıncaya kadar çiçeklenme tetiklemiyor. Bu nedenle Afrika Menekşe en fazla 16 saat için hafif almalıdır. Düzgün ışık süresini düzenleyen için, büyümek ışıklar için bir zamanlayıcı almak dikkate almak isteyebilirsiniz.

Son olarak, ışıklar büyümeye altında yetiştirilmektedir Afrika Menekşesi özgü bir durumun farkında olmalıdır. Bu durum, yaprak ağartma denir. Değil tüm Afrika Menekşe bu durum duyarlı iken, olanlar doğrudan ışığa maruz kalan alanlarda belirgin hafif yaprakları gelişecektir. Genellikle, bu açık alanlar da hafif pembemsi dökme sergileyecek. Bu durumu tedavi etmek için tek yolu ışıkları büyümek ve güneş ışığını kullanarak başlamak kullanarak durdurmak.Sıcaklık ve Hava Kalitesi

Sıcaklık, nem ve hava kalitesi ile ilgili diğer faktörler açısından, Afrika Menekşesi çoğu insan keyifli düşünün bir ortamda gelişirler. Rahat hissediyorum, bu nedenle, şans, senin Afrika Menekşe da rahat hissediyorsun edilir. Ancak, eğer aksi sağlıksız koşullarda gelişmek insanlardan biri, sen Afrika Menekşesi tarafından tercih koşulları hakkında biraz bilmek gerekir.

Genel olarak, mümkün olduğunca yakın 70 derece F. azından senin Afrika Menekşe etrafında, hava sıcaklığı tutmalı, sıcaklık 60 derece veya 80 derecenin üzerinde artış altına düşmesine izin vermeyin. Ayrıca, aşırı sıcaklık değişimleri daima kaçınılmalıdır ederken, gündüz ve gece sıcaklıkları arasındaki hafif dalgalanmalar endişe etmeyin. Aslında, bazı Afrika Violet melez optimum çiçeklenme üretmek için 10 kadar derece dalgalanmalar gerektirir. Senin Afrika Menekşe zaman çok kısa bir süre için bile aşırı sıcaklıklara maruz Ancak, onlar muzdarip olabilir. Sıcaklık çok sıcak olduğunda, bitki büyüme (yani, uzun sapları ve yaprakları) Rangy olacak, yapraklar kuru ve buruşmuş görünecektir, ve çiçekler düşüyorlar başlayacak. Eğer sıcaklık çok sıcak olduğunu biliyorsanız Bunu yaparken, yavaş yavaş sıcaklıkta bir değişim terleme ve buharlaşma oranları karşılık gelen bir etkiye sahip olacağını akılda tutmak, yaklaşık 70 derece F. azaltmak. Bu nedenle, African Violet aşırı ısıya maruz kaldığında ne kadar süre bağlı olarak, su aldığı sıklığını azaltmak gerekebilir. Su üzerindeki etkisini ölçmek için, yapraklarından buharlaşma oranı 20 derece her azalma F. ile yarı yarıya düştüğünü bilmek yardımcı olacaktır

Aşırı ısı senin Afrika Menekşe uğratacak olsa da, soğuk hava gibi yaklaşık olarak ölümcül değildir. En azından, Afrika Menekşesi çiçeklenme durur ve bitki büyüme yavaş olacak. Daha ciddi durumlarda, yaprakları ve çiçekleri hızla solmaya başlar ve bitki şoka girecek. Ayrıca, soğutucu sıcaklıkları aşırı nem eşliğinde özellikle Boğazı gibi ölümcül patojenlere savunmasız Afrika Menekşe, bırakın. Sizin African Violet soğuğa maruz kalması ne ölçüde bağlı olarak, ya da kaydetmek mümkün olmayabilir. Bir African Violet maruz kalma belirtileri göstermeye başladığında, onu görünür belirtiler için 36 saat kadar sürebilir, özellikle de genellikle çok geç.

Sizin African Violet soğuğa maruz kaldıysa, sıcaklığı sıcak bir yere hemen taşıyın. Sonraki, karanlık ve aşırı duygusal hale gelmiştir herhangi bir doku çıkarmak. Bu çürüme yayılmasını önleyecektir. Sulama ve gübreleme durdurun, ancak yüksek nem korumak. Bunu yapmanın bir yolu kese yöntemi kullanmaktır. Temiz bir plastik torba içinde African Violet yerleştirin ve bir tel twist ile üst kısmını kapatın. Sizin African Violet hayatta kalmak için gidiyor, bir kaç gün içinde iyileşme belirtileri görmeye başlayacaksınız. Ancak, tam iyileşme sağlamak için, yaklaşık bir hafta için Torbalı Menekşe tutmalı. Eğer poşetten çıkardıktan sonra bu zamanda, normal sulama ve gübreleme programı için African Violet dönmek için güvenli olmalıdır.

Nispeten ılık sıcaklıklarda olduğu gibi, nem Afrika Menekşesi sağlığı için hayati önem taşır. Onların doğal yaşam, Doğu Afrika Usambara Dağları, bağıl nem genellikle 80 yaklaşık 70 yüzde. Nem bu düzeyde çoğu evlerde sürdürmek zor olacağını da, en az 50 ila 60 oranında nem ile Afrika Menekşe sağlamak için çalışmalısınız. Nem seviyesi bundan daha az olması durumunda, bir Afrika Menekşe'yi terleme oranını su emme kabiliyeti daha büyük olacaktır. Sonuç olarak, tomurcukları, açmak için başarısız olur bitki büyüme yavaş olacak, ve yapraklar kuru ve buruşuk görünmeye başlayacaktır.

Gerekirse, Afrika Menekşesi çevresindeki nem miktarını artırmak için çeşitli yollar vardır. İlk olarak, birlikte Afrika Menekşesi gruplayarak olumlu bir mikroklima oluşturabilirsiniz. Bu, kendisi tarafından, 15 kadarı oranında bitkiler etrafında nem artırabilir. Ancak, bunu yaparken, bu kadar birbirine yakın yaprakları dokunurken bu senin Afrika Menekşe yerleştirmek için önemli değildir. Yüksek nem korumak şart iken, bu Menekşeler tehlikeli mantar gelişimini önlemek için yeterli hava dolaşımı büyümeye ve korumak için yeterli yer vermek de önemlidir.

Nemi artırmak için başka bir yolu toprağa su çekmek kılcal paspas dayanır gibi Watermaid gibi kendinden sulama cihazı, kullanmaktır. Kapiler paspas kullanıldığı durumlarda, düşük nem nadiren bir sorundur. Benzer bir çözüm, bitkilerin etrafındaki suyun kapları yerleştirmektir. Kılcal paspas gibi, evaporasyon Menekşe çevreleyen hava içinde su içeriğini arttırır.

Son olarak, sadece bir nemlendirici kullanmayı düşünün isteyebilirsiniz. Bu muhtemelen yaz daha sırasında daha kış aylarında daha da gerekli olacaktır. Ancak, ısıtma ve klima hem de bir ölçüde hava dışarı kuru olabilir. Nem artışı hava sıcaklığı etkilemez böylece kış, bir sıcak-sis nemlendirici kullanır. Yaz aylarında serin-sis nemlendirici kullanın.

Nem Afrika Menekşesi için çok önemli olduğundan, iyi hava sirkülasyonu da hayati bir endişe olur. Iyi hava sirkülasyonu bakımı, havanın nemli olduğu, özellikle Botrytis ve Külleme gibi mantarların büyümesini önlemeye yardımcı olur. Ancak, Afrika Menekşe ile temas herhangi bir soğuk taslaklar tetikte olmalı. Genel hava sıcaklığının kabul edilebilir sınırlar içinde olsa bile, bir soğuk hava sonunda şok bir African Violet gönderebilir. Birçok durumda, bu ölümcül olabilir. En azından, bir soğuk hava genellikle Afrika Menekşesi orantısız büyümesine neden olur. Bir African Violet taslak kaynaklandığı yere yakın tarafındaki küçük olacaktır çünkü bu durumda, taslak kaynağı kolayca yer olmalıdır. Çoğu durumda, taslak kaynağı Mor yerleştirilir edildiği pencere olacaktır.

Genellikle gözardı edilir, hava kalitesinin faktörlerden biri gaz veya kimyasal dumanlar varlığıdır. Bu maddelerin ortak örnekleri (yani, bir gaz sobası veya diğer gazla çalışan cihazdan), boya duman veya temizleme sıvıları belirtilenler gibi çözücüler doğalgaz bulunabilir. Hassas kaynağına bağlı olarak, gaz veya kimyasal dumanlar soluk normalden küçük yaprakları ve kahverengi açmak ve düşüyorlar çiçekler neden olabilir.

Gaz veya kimyasal dumanlar uzun süre maruz kalma sonuçta ölümcül olabilir. Bu nedenlerden dolayı, gaz ya da buharlar arasında kimyasal herhangi bir kaynaktan Afrika Menekşe izole etmek için önemlidir. Eğer Afrika Menekşesi Bu maddelerden biri maruz edilmektedir olduğundan şüpheleniyorsanız, bu kaynağı izole ve çözülebilir olması çok önemlidir. Senin için olduğu gibi bu senin Afrika Menekşe için de geçerlidir. Senin Afrika Menekşe dumanı hasta alıyorsanız eğer Aslında, büyük ihtimalle de olacak, vardır.

Gaz ya da kimyasal buhar mevcut olup olmadığını belirlemek için bir yolu Amerika African Violet Derneği tarafından öne sürülmüştür. Onlar genç bir domates bitkisi, zaman gaz veya kimyasal dumanlar varlığında, bir kaç saat içinde sarkmaya başlar iddia. Bununla birlikte, bu tür maddeler mevcut olabileceğini belirlemek olsa bile, yine de kaynak bulmak ve düzeltmek için gerekli olacaktır. Bunu yapamaz ise, böyle bir doğal gaz teknisyeni olarak bir uzman, irtibata geçmeleri tavsiye edilmelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder